Кулачкові насоси використовуються в різних галузях промисловості, зокрема целюлозно-паперовій, хімічній, харчовій, фармацевтичній та біотехнологіях. Цей тип насосів популярний у цих різних галузях промисловості завдяки своїм чудовим санітарним якостям, високій ефективності, надійності, корозійній стійкості та хорошій адаптації до миття CIP і стерилізації SIP.

Ці насоси пропонують різні варіанти виконання роторів: одинарні, дволопатеві, трилопатеві, мультилопатеві. Кулачкові насоси працюють без зачеплення/контакту функціональних елементів і мають великі робочі камери. Це дає змогу перекачувати продукти з твердими включеннями без пошкоджень, наприклад, йогурти зі шматочками фруктів, сироватково-сиркову суміш, соуси з овочами тощо. Якщо насос заповнений рідиною і робочі елементи змочені, також присутня самовсмоктувальна здатність. М’яка і дбайлива робота насоса мінімізує ризики згубного впливу на продукт. Як додаткові опції можливі реверсна робота і робота “на суху” протягом значного проміжку часу. Витрата відносно незалежна від змін тиску, тому можна враховувати, що кулачковий насос видає постійний і безперервний потік.

За дизайном кулачкові насоси можна розділити на промислові та гігієнічні. Гігієнічна конструкція визначається залежно від обслуговування і конкретних санітарних вимог. Ці вимоги включають в себе відповідність різним стандартам типу 3-A, EHEDG і FDA.

Як працює кулачковий насос?

За принципом дії кулачкові насоси аналогічні шестерним у тому плані, що рідина переміщується вздовж округлої внутрішньої частини корпусу. Відмінність лише в тому, що в кулачковому насосі ротори не стикаються один з одним, зачеплення і передача обертання відбувається раніше завдяки шестерням у коробці передач. Підшипники опорного вала розташовані в коробці передач, і оскільки вони не занурені в рідину, що перекачується, тиск на них обмежується розміщенням і прогином вала.

  1. У міру того як ротори виходять із зазорів, вони збільшують об’єм на вході в робочу камеру. Продукт рухається/всмоктується в зону розрідження і підхоплюється роторами, які обертаються.
  2. Перекачуване середовище рухається вздовж внутрішньої частини корпусу в кишенях між ротором і стінкою корпусу – воно не проходить між кулачками.
  3. У підсумку, впливом зусиль кулачків перекачуване середовище виходить під тиском через вихідний порт.

Кулачкові насоси часто використовуються в харчовій промисловості, оскільки транспортують делікатні продукти/продукти зі шматочками без пошкоджень. Тут розмір частинок, що перекачуються, може бути набагато більшим, ніж у інших об’ємних насосів. Оскільки ротори не стикаються один з одним і зазори між робочими частинами трохи більші, ніж в інших об’ємних насосів, тому ефективність роботи з низьков’язкими рідинами нижча. Не настільки хороші й навантажувальні характеристики, низька самовсмоктувальна здатність. Перекачування високов’язких продуктів вимагає низької швидкості обертання (як правило, 25% від номінальної швидкості) для досягнення оптимальної продуктивності.

Переваги та недоліки:

До переваг можна віднести такі показники:

Недоліки:

Кулачкові насоси Boyser (Іспанія)

Ринок кулачкових насосів досить багатий на розмаїття постачальників цього типу обладнання. При виборі виробника наша компанія керувалася сучасними тенденціями та потребами українського ринку. Після проведеного аналізу були проведені переговори і досягнута угода про співпрацю з компанією Boyser (Іспанія).

Основні риси кулачкових насосів Boyser:

Окремим відгалуженням у лінійці є кулачкові насоси з прогумованим ротором, які вирізняються вищою самовсмоктувальною здатністю й абразивною стійкістю. Ці насоси мають більш промисловий дизайн, але цілком можуть застосовуватися і в харчовій промисловості.

Технічні рішення Boyser – це технологічний продукт із хорошим співвідношенням ціна/якість. У разі запиту або необхідності в додатковій інформації, звертайтеся до наших технічних фахівців. Ми підберемо для Вас найкраще рішення!

en_GB